29.06.2018

Tuz ile Cilt Bakımı. 


Tuz denince akla ilk gelen şehirlerden birinde yaşıyorum, yani Çankırı'da! Bolca kaya tuzu rezervleri olan şehrimde tuza dair bir çok ürün satılıyor; Tuz lambaları, tuz sabunları, tuz heykeller ve dahası...

Çankırı'ya ilk geldiğimde, ilgimi en çok tuz sabunu çekti bir kadın olarak. Birazcık araştırmayla da, tuzun aslında sadece beslenme için değil, cilt bakımı için de sıklıkla kullanıldığını öğrendim.Tuz; Hem ayakları rahatlatmak ve dinlendirmek, hem de banyo suyuna katılarak tüm vücuda bakım yapmak için kullanılıyor. Benim için en önemli kısım ise, tuzun yüz için kullanımı.

Yüz için Tuz Maskesi; Tuzun kurutucu etkisi vardır. Cilde uygulandığında, bu ozmoz etkisiyle cildin gözeneklerindeki bakterilerin doğal ortamları bozulduğu için yaşamını sürdüremezler, yani antibakteriyel etkiye sahip.


Kurutucu etkisi nedeniyle kuru ciltlere önerilmiyor, fakat normal ve yağlı ciltlerde etkisi hızla görülen bir maske. Yapımı da oldukça basit; Minik bir kasede bir üç yemek kaşığı suya bir yemek kaşığı tuzu karıştırın, bir bez ya da avuçlarınızla yüzünüze sürün. Cildinizde kuruduktan sonra ılık suyla durulayın.

Ya da bir tuz sabunu bulursanız,  (Ki Çankırı'da bolca satılıyor ve dilerseniz bana ulaşabilir ve t emin edebilirsiniz) yüzünüzü ıslattıktan sonra bu sabunla bastırmadan ovup, yine kuruduktan sonra durulayabilirsiniz.

Özellikle kızarık ve hassas bölgelerde yanma yaptığını söylemem gerek, fakat bende iritasyona sebep olmuyor.

Neden Tuz maskesini Tercih Ediyorum? Uygularken Nelere Dikkat Ediyorum?