6.08.2018

Makyajda Aydınlatıcı Nedir & Kaç Çeşit Aydınlatıcı Vardır & Nerelere Uygulanır? 

Herkese merhaba!

Kısaca makyaj deyip geçsek de çoğu zaman, içine girince anlıyoruz aslında ne kadar ince detaylar ve çeşitli ürünler var. Fondöten, rimel, allık, çeşit çeşit ruj, göz kalemi, far ve uzaaar gider!

Bir de aydınlatıcılar var, makyaj severlerin hayatına gireli aslında çok da uzun zaman olmayan. Fakat kısa sürede sevip, makyaj çekmecelerimizi çeşit çeşit aydınlatıcı ile doldurduğumuz doğrudur.

Peki nedir aydınlatıcı? 

Işıl ışıl görünen makyajın son dokunuşu aydınlatıcılar. Aslında yüzde çıkık durması istenen bölgeleri öne çıkarmak için, ya da istenilen bölgeyi öne çıkarmak için kullanılan bir makyaj hilesi.

Bir kaç farklı formda bulabilirsiniz aydınlatıcıları, mesela;
 
MAC Liightscapade Aydınlatıcı
Kompakt aydınlatıcılar, en çok tercih edilen ve en bol çeşidi bulunan aydınlatıcılardır. Uygulamaları kolaydır, pudra formundadır ve tüm cilt tiplerine rahatça uygulanabilir. Hem yaz hem kış için ideal. Bir de yine bu kompakt ürünlerin loose olanları, yani toz formunda olanları var ki kullanım ve uygulama farkı dışında tamamen aynılar diyebilirim.


Stick aydınlatıcılar,  diğer stick ürünler gibi en yoğun formda en ve en pigmentli ürünlerdendir. Hızla sabitlenirler, bu yüzden hızlı bir şekilde uygulamak ve sık kıllı ya da duo fiber bir fırçayla dağıtmak gerekir. Oldukça kalıcıdırlar, bu yüzden gün boyu dışarda olacaksanız ya da sıcağa dayanacak bir aydınlatıcı istiyorsanız bu tür aydınlatıcı kullanabilir, özel gün makyajlarınız için de bunun üzerine kompakt aydınlatıcı uygulayarak hem kalıcılığı hem de yoğunluğu artırabilirsiniz.

Şu sıralar benim de en çok kullandığım aydınlatıcı diyebilirim, karma-yağlı cildime uygun olan ürünü bulduğum için de şanslıyım diyebilirim.
 
Flormar Arty Pop Likit Aydınlatıcı
Likit aydınlatıcılar,  sanıyorum kullanımı en keyifli olanı! Hakkında iyi ya da kötü, kalıcı ya da değil diye yorum yapmak çok zor çünkü markaya göre çok değişken kaliteleri mevcut. Yoğun bir aydınlatıcı ise kontrollü uygulamakta fayda var. Şu ıslak görünümü en iyi veren aydınlatıcıların da likit aydınlatıcı olduğunu söylemem gerek! Yaz makyajının en sevilenleri arasında kesinlikle..

Aradığımız aydınlatıcıyı bulduk, peki nerelere uygulamak lazım? Aslında bu da kişiye göre ve herkesin yüz tipine göre değişkenlik gösteriyor, fakat genel kanılardan bahsedecek olursak;

1- Kaş Altına; Sanıyorum benim en sevdiğim kısımlardan. Kaş altına hafifçe uygulanan aydınlatıcı kaşların daha kalkık ve gözlerin daha açık görünmesini sağlıyor.

2- Göz Pınarlarına; Yine göz pınarlarına uygulanan aydınlatıcı gözlerinizin daha büyük görünmesine yardımcı olacak. Gözlerini birbirine nispeten yakınsa, bu makyaj hilesini kullanarak uzak görünmelerini sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra yorgun görünümü engelleyerek daha canlı göründüğünü de söylemek mümkün.

3-Elmacık Kemiklerine; Sanırım aydınlatıcının en çok kullanıldığı bölge elmacık kemikleri. Uygulandığında kemikleri daha çıkık ve belirgin, yüzü daha sağlıklı gösteriyor.

4- Burun Kemiğine; Burnun direği dediğimiz kısma hafifçe uygulanan aydınlatıcı yine yüzün boyutlandırılmasını sağlıyor ve sağlıklı, dinç gösteriyor.

5- Dudak Üzerine; Yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi dudağın üzerindeki çıkık kısma uygulanan aydınlatıcı, dudakların daha belirgin görünmesini ve yine yüzün daha canlı görünmesini sağlıyor.